آموزش مطالعه و بررسی ریاضی دوم ابتدایی

آموزش مطالعه و بررسی ریاضی دوم ابتدایی

برای یادگیری ریاضی دوم، راه‌های مختلفی وجود دارد که والدین می‌توانند در این زمینه به کودکان خود کمک کنند. بدون شک، با استفاده از روش‌هایی که در ادامه برای شما گفته می‌شود، مهارت‌های ریاضی فرزندتان را برای یادگیری در درس ریاضی، تقویت می‌کنید.برای مشاهده اطلاعات بیشتر به بخش بدانید سایت لوئیز مراجعه کنید

دارالترجمه رسمی
دارالترجمه رسمی پارسیس شامل خدمات ترجمه رسمی و تخصصی در بیش از 60 زبان زنده دنیا
افزونه های سئو وردپرس
بهترین افزونه های سئو وردپرس به صورت کاملا فارسی
مشاوره و خدمات سئو
آژانس تخصصی "انجام سئو"؛ ارائه خدمات حرفه ای سئو سایت
خودتان را اینجا معرفی کنید

به‌طورکلی، ریاضیات ابتدایی به‌عنوان یک موضوع اساسی در نظر گرفته شده‌است، زیرا ریاضی و استدلال، اساس علم و فناوری است، به همین دلیل مسئولان آموزشی بر مهارت دانش‌آموزان در مهارت‌های محاسباتی و حل مسئله تأکید دارند.

اگر علاقه‌مند هستید فرزند یا دانش‌آموزتان در درس ریاضی، عملکرد نسبتاً خوبی را از خود به نمایش بگذارد، می‌توانید تا انتهای این مقاله ما را همراهی کنید. در اینجا ما مباحث مربوط به ریاضی دوم، نحوۀ یادگیری ریاضی سال دوم و ... را بررسی و تحلیل کرده‌ایم.

سرفصل‌های ریاضی دوم ابتدایی

دوم دبستان را می‌توان از مهم‌ترین سال‌های تحصیلی در این دوره دانست، ازاین‌رو کتاب‌هایی که در این سال تدریس می‌شوند جزو دروس پایه هستند و یادگیری عمیق آن‌ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.دانش آموزان از پایه دوم به بعد نیز با هم خانواده ی کلمات آشا میشوند

در بین تمامی درس‌ها، ریاضی مهم‌ترین درس سال دوم دبستان محسوب می‌شود. ریاضی این سال از مباحث و سرفصل‌های چندان پیچیده‌ای برخوردار نیست با این حال، نمی‌توان از کاربردی بودن تمیرینات و مسائل داخل کتاب چشم‌پوشی کرد.

هر فصل از ریاضی سال دوم، مبحثی جداگانه را به فرزندان شما آموزش می‌دهد؛ راه‌حل‌هایی برای تفریق و جمع دو رقمی، مسائل مربوط به هندسه، واحدهای اندازه‌گیری، دسته‌بندی اعداد در جدول، کسر و نمودار ازجمله مباحثی هستند که معلم به فرزندان شما آموزش می‌دهد. ریاضی سال دوم دبستان از 8 فصل تشکیل شده‌است.

سرفصل‌های ریاضی دوم ابتدایی به تفکیک هر بخش عبارت‌اند از:

 • مرور ریاضی پایه اول؛
 • جمع و تفریق اعداد دو رقمی؛
 • آموزش اشکال هندسی؛
 • آشنایی با مفاهیم اندازه‌گیری؛
 • جمع و تفریق اعداد سه رقمی؛
 • جدول یکان‌ها و صدگان‌ها؛
 • آموزش کسر و احتمال؛
 • سرشماری و انواع نمودار.

آموزش ریاضی دوم ابتدایی

رویکرد امروزی به آموزش ریاضیات باعث ایجاد درک واقعی از ریاضیات می شود. رویکرد قدیمی متکی‌بر به خاطر سپردن رویه‌ها بود که ما وقتی بزرگ شدیم، اغلب آن‌ها را درک نمی‌کردیم به‌عنوان‌مثال، معلمان امروز به کودکان کمک می‌کنند تا در ذهن خود محاسبه کنند.

مجله لوئیز می گوید: سعی کنید از نگرش‌های منفی در مقابل فرزندانتان صحبت نکنید، زیرا آن‌ها تحت تأثیر این مسائل قرار می‌گیرند. فرزندتان را تشویق کنید که ریاضی را به‌عنوان یک فعالیت سرگرم‌کننده ببیند، حتی اگر لزوماً خودتان چنین دیدگاهی ندارد. به جای استفاده از جملۀ «من هرگز در ریاضیات خوب نبودم» از جملاتی مانند «من دوست داشتم با اعداد کار کنم» استفاده کنید.

اگرهم معلم پایۀ دوم دبستان هستید، می‌توانید با فاصله گرفتن از تخته سیاه و روی آوردن به روش‌های عملی، در یادگیری ریاضی به دانش‌آموزان خود کمک کنید. همچنین بازنمایی تصویری از مسائل ریاضی می‌تواند به آن‌ها کمک کند تا درک عمیق‌تری از ریاضی داشته باشند و حتی برای این کار از بخش متفاوتی از مغز خود استفاده کنند.

همچنین استفاده از ضرب‌‌ المثل و مثال‌های عامیانه در آموزش ریاضی دوم دبستان را فراموش نکنید، زیرا کودکان به کمک ضرب‌ المثل و نمونه مثال‌ها، تمرین‌ها و مسائل ریاضی را راحت‌تر متوجه می‌شوند و دیرتر از یاد می‌برند.

وظایف معلمان برای آموزش و حل ریاضی دوم

دانش‌آموزان را با تمام روش‌هایی که ریاضی در زندگی واقعی قابل استفاده هستند آشنا کنید؛ این روش‌ها به شرح زیر هستند:

 • به دانش‌آموزان اجازه دهید تا استدلال خود را توضیح دهند؛
 • به دانش‌آموزان نشان دهید که بیش از یک راه برای رسیدن به پاسخ وجود دارد؛
 • دانش‌آموزان را تشویق کنید تا دربارۀ مسائل ریاضی عمیق‌تر فکر کنند و تئوری پشت مسائل را درک کنند.

 

روش‌های یادگیری ریاضی دوم ابتدایی

ریاضی درسی است که در هنگام معرفی مباحث متوالی به مبانی تکیه می‌کند. در حقیقت، شما با اصول اولیه مانند جمع، تفریق، تقسیم، ضرب و هم‌ خانوادۀ این مبحث‌ها، آموختن ریاضی را شروع خواهید کرد. اگر فرزند شما در این مباحث که بنای یادگیری در درس ریاضی هستند پایۀ خود را قوی نکند، ممکن است در آینده با مشکلاتی در ریاضیات متوسطه اول و متوسطه دوم با مشکل مواجه شود.

مسائل ریاضی دوم بسیار متنوع است، بنابراین هیچ روش واحدی برای خوب بودن در درس ریاضی وجود ندارد. با این حال، بهترین روش‌هایی که به شما کمک می‌کند در هر مرحله از یادگیری و آموزش خود پیشرفت کنید، عبارت‌اند از:

 • استفاده از تصاویر

هنگام آموزش مفاهیم ریاضی به کودکان ابتدایی از ریاضی اول، ریاضی دوم گرفته تا ریاضی پنجم و ریاضی ششم، تصاویر می‌توانند ابزار مفیدی برای یادگیری باشند. استفاده از روش‌های بصری و تصاویر می‌تواند درک مفاهیم را برای کودکانی که تازه شروع به یادگیری نحوۀ شمارش می‌کنند آسان‌تر کند.

علاوه‌بر کمک به کودکان در یادگیری هر عدد، می‌توان از تصاویر برای آموزش جمع و تفریق نیز به کودکان استفاده کرد. اگر کودک شما در درک این نوع مفاهیم پایۀ ریاضی مشکل دارد، تصاویر می‌توانند وجه تفاوتی را در یادگیری ایجاد کنند.

 • استفاده از فلش کارت

فلش‌کارت‌ها نیز ابزار آموزشی مؤثری در هنگام آموزش ریاضی به کودکان ابتدایی به شمار می‌روند. فلش‌کارت‌ها یک روش عملی محسوب می‌شود که می‌تواند مفاهیم ریاضی دوم را در اختیار فرزند شما قرار دهد. این کارت‌ها را می‌توانید به‌راحتی در خانه با وسایل روزمره‌ای که در خانه پیدا می‌شوند تهیه کنید.

 • انجام بازی‌های ریاضی

بازی‌های ریاضی راهی ساده و سرگرم‌کننده برای کمک به بچه‌ها در یادگیری نحوۀ حل مسائل ریاضی است که در حین سرگرمی، ریاضی دوم را هم آموزش می‎بینند. برای این‌که یادگیری را برای کودکتان در دسترس‌تر کنید، می‌توانید به او بیاموزید که چگونه با وسایل روزمره که در دست دارید، انواع بازی‌های ریاضی را در خانه انجام دهد.

 • جذاب‌تر کردن ریاضی

یادگیری ریاضی برای بچه‌ها نباید یک تجربۀ کسل‌کننده باشد. راه‌های زیادی برای درک مفاهیم ریاضی در زندگی روزمره‌تان وجود دارد، به‌گونه‌ای که یادگیری را هیجان‌انگیزتر و جذاب‌تر می‌کند به‌عنوان‌مثال، اگر کودک شما درمورد مسائل مربوط به کسر و احتمال در ریاضی سال دوم آموزش می‌بیند، می‌توانید یک سیب را به دو تکه به اندازۀ مساوی برش دهید تا کودک شما بتواند "نصف" را ببیند. وقتی به‌عنوان اولیا یا حتی معلم، تدریس را به جای یک کتاب درسی یا در یک محیط کلاسی به این شکل آموزش دهید، بچه‌ها راحت‌تر می‌توانند مفاهیم ریاضی درک کنند.

 • استفاده از اشیا روزمره

زمانی که از آیتم‌های روزمره استفاده می‌کنید، آموزش ریاضیات به بچه ها آسان‌تر است برای مثال، همیشه می‌توانید از یک خط‌کش برای آموزش اندازه‌گیری به بچه‌ها استفاده کنید یا کارتن تخم‌مرغ، ابزاری عالی برای نشان دادن مفهوم ضرب با گروه‌های کوچک اشیاء است.

همۀ این روش‌ها تنها تعدادی از راه‌های آسانی هستند که می‌توانید برای کمک به تقویت مفاهیم پایۀ ریاضی با کودکان استفاده کنید. این راهکارها را به یاد داشته باشید تا به‌طور موثر، هوش کودک خود را در ریاضی دوم، ریاضی پنجم، ریاضی ششم و ... تقویت کنید.

کلام‌آخر

مهم نیست که برای درس ریاضی در چه موضوعی می‌خواهید تسلط پیدا کنید، به‌طورکلی یادگیری زمان می‌برد و هرکس روش‌های مختلفی دارد که با آن‌ها تمرین می‌کند. با این حال، وقتی نوبت به یادگیری ریاضی می‌شود، لازمۀ اولیه داشتن تسلط قوی از اصول اولیه است، سپس می‌توانید با تمرین، کلاس‌های خصوصی، کتاب‌های کار، نکات و ترفندهای مفید، روی هر مفهومی کار کنید.

ما در این مقاله به تمامی مباحث مربوط به یادگیری و آموزش در رابطه با ریاضی سال دوم پرداختیم. تمامی روش‌هایی که بالاتر گفته شد، به‌نوعی هم‌ردیف و هم‌ خانوادۀ درس ریاضی (ریاضی پنجم، ریاضی ششم و ...) برای سال‌های آتی محسوب می‌شوند، زیرا به‌راحتی می‌توانید برای حل مسائل ریاضی تا حدودی از این شیوه‌ها استفاده کنید.

مجید علوی زاده فعالیت حرفه ای خود را از سال ۱۳۷۷ با طراحی گرافیک شروع کرد، طراحی وب را از سال ۱۳۸۰ و برنامه نویسی وب را از سال ۱۳۸۱ آغاز کرد و در همان سال وب سایت مجید آنلاین را تاسیس کرد. هم اکنون تخصص او طراحی و توسعه وب است.

نظرات و سوالات کاربران

هنوز دیدگاه و یا سوالی ارسال نشده است.
هم اکنون شما اولین دیدگاه را ارسال کنید.