درمان زرد شدن برگ گل گیاهان آپارتمانی چیست؟

درمان زرد شدن برگ گل گیاهان آپارتمانی چیست؟

آیا به دنبال درمان زرد شدن برگ گل گیاهان آپارتمانی خود هستید؟ قبل از هرکاری، دلایل آن را بشناسید. زرد شدن گیاهان آپارتمانی برای افرادی که به پرورش گل‌و گیاه علاقه دارند، یکی از اتفاقات غم‌انگیز و شاید آزاردهنده است. دلایل بسیاری برای این اتفاق وجود دارد؛ از تغذیه نامناسب گرفته تا شرایط محیطی نامساعد! خوب است بدانید که گیاهان نیز دقیقاً مانند کودکان، به مراقبت و توجه نیاز دارند.

دارالترجمه رسمی
دارالترجمه رسمی پارسیس شامل خدمات ترجمه رسمی و تخصصی در بیش از 60 زبان زنده دنیا
جای بروشور دیواری
خرید جای بروشور دیواری و رومیزی
افزونه های سئو وردپرس
بهترین افزونه های سئو وردپرس به صورت کاملا فارسی
تعمیر لوازم خانگی
تعمیر جاروبرقی، مایکروفر، بخارشوی، ظرفشویی، لباسشویی، سولاردام، کولرگازی
خودتان را اینجا معرفی کنید

بنابراین اگر گیاهان محبوب شما در آپارتمان، به تدریج زرد شده‌اند، احتمالاً باید دلایل آن را در شرایط رشد آنها جستجو کنید. خبر خوب اینکه شما می‌توانید با خرید انواع گل آپارتمانی از فروشگاه آنلاین گلمون ، زیباترین گل‌های آپارتمانی را در محیط زندگی خود داشته باشید. مزیت خرید گل آپارتمانی گلمون ، ارائه مشاوره‌های لازم و رایگان برای نگهداری از گل‌های آپارتمانی است.

درمان زرد شدن برگ گل گیاهان آپارتمانی چیست

دلیل زرد شدن گیاهان آپارتمانی چیست؟

در این بخش، به مرور دلایل مهم زرد شدن گیاهان آپارتمانی می‌پردازیم. دقت کنید که ممکن است برخی از گیاهان، فقط بخاطر یکی از این دلایل و برخی دیگر بخاطر مجموعه‌ای از این دلایل، زرد شده باشند، بنابراین تا حد امکان، به تمام این موارد توجه کرده و برای درمان زرد شدن برگ گل گیاهان آپارتمانی اقدام کنید.

دلیل زرد شدن گیاهان آپارتمانی چیست

آبیاری خیلی کم یا خیلی زیاد

آبیاری مناسب یکی از عوامل مهم رشد و سلامت گیاهان آپارتمانی است. اگر گیاهان را خیلی زیاد یا خیلی کم آب بدهید، ممکن است باعث زرد شدن برگ‌ها، پوسیدگی ریشه، خشک شدن ساقه‌ها، افتادن گل‌ها و کاهش جذابیت ظاهری گیاهان شود.

برای اینکه بدانید چقدر آب به گیاهان نیاز دارید، باید به نوع خاک، اندازه گلدان، فصل سال، محل قرارگیری گلدان و نوع گیاه توجه کنید. به طور کلی، باید خاک را با انگشت لمس کنید و اگر خشک بود، آب بدهید. همچنین می‌توانید از سنسورهای رطوبت خاک استفاده کنید که نشان می‌دهند چقدر خاک تر یا خشک است.

بهتر است از آب اتاق برای آبیاری استفاده کنید و از آب سرد یا داغ خودداری کنید. در فصول سرد، باید فاصله بین دو آبیاری را بیشتر کنید و در فصول گرم، باید آب را روزانه بچک کنید. همچنین اگر گلدان در معرض نور خورشید قرار دارد، باید آب را بیشتر کنید و اگر در محل تاریک قرار دارد، باید آب را کمتر کنید.

نوع گیاه هم تاثیر دارد. بعضی از گیاهان مثل کاکتوس و سوکولنت به آب کمتر نیاز دارند و بعضی دیگر مثل شمعدانی و پاتخور به آب بیشتر نیاز دارند. پس با توجه به این عوامل، مقدار مناسب آب را به گیاهان خود بدهید تا سالم و شاداب باشند.

دمای نامناسب هوا

گیاهان گرمسیری در محیط‌های سرد، معمولاً دچار رنگ پریدگی و ریزش برگ می‌شوند. این با اثرات کوتاه مدت سرمای شدید فرق می‌کند که باعث تغییر رنگ قابل مشاهده در شاخ و برگ‌ها و یا تیرگی نقطه‌ای میان رگ‌ها می‌شود.

اگر گیاه در فصل گرم به سمت درب کولر و یا نزدیک پنجره در فصل سرد قرار دارد، آن را به جایی مناسب منتقل کنید. بعد از انتقال، وضعیت برگ‌های رنگ پریده را دبررسی کنید تا ببینید آیا افزایش می‌یابند یا خیر.

دمای نامناسب هوا

نبودن نور کافی

یکی از نتایج کمبود نور در گیاهان رنگ پریدگی برگ هاست. این اتفاق معمولاً در قسمت‌هایی از گیاه که از منبع نور دورتر هستند روی می‌دهد. برای مثال، برگ‌هایی که به سمت پنجره رشد می‌کنند به اندازه کافی نور می‌گیرند اما برگ های داخلی تحت تاثیر قرار می‌گیرند.

برای درمان زرد شدن برگ گل گیاهان آپارتمانی، بهتر است گیاه را در جایی که نور طبیعی بیشتری دارد قرار دهید و یا از چراغ‌های مخصوص گلخانه استفاده کنید. این کار باعث می‌شود که گیاه شاداب‌تر و سالم‌تر باشد.

عفونت‌های گیاهی

عفونت‌های گیاهی، که می‌توانند باکتریایی، قارچی، ویروسی یا نماتودی باشند، از عوامل اصلی زرد شدن و سقوط برگ‌های گیاهان آپارتمانی هستند. این عفونت‌ها ممکن است به دلایل مختلفی از جمله آبیاری نامناسب، خاک آلوده، تغییرات دمایی، تنش نوری یا آسیب‌های فیزیکی به گیاهان منتقل شوند.

برخی از علائم شایع عفونت‌های گیاهی عبارتند از: لکه‌های قهوه‌ای یا سفید روی برگ‌ها، پوسیدگی ریشه‌ها، تغییر رنگ ساقه‌ها، تورم گلبرگ‌ها و کاهش رشد. برای درمان و پیشگیری از عفونت‌های گیاهی، لازم است که شرایط محیط زندگی گیاهان را بهینه کرده و از محصولات دارویی مناسب استفاده کنید.

کمبود مواد مغذی و معدنی

زرد شدن گیاهان آپارتمانی می‌تواند ناشی از کمبود مواد مغذی در خاک باشد. برای رفع این مشکل، باید خاک گیاه را با کودهای مناسب تغذیه کنید. اما گاهی اوقات، خاک گیاه ممکن است حاوی مواد سمی باشد که باعث زرد شدن و خشک شدن برگ‌ها می‌شود. این مواد سمی ممکن است از آب آبیاری، کودهای شیمیایی، حشره‌کش‌ها یا حتی آلودگی هوا ناشی شده باشند.

برای درمان زرد شدن برگ گل گیاهان آپارتمانی ناشی از این مشکل، باید خاک گیاه را به صورت دوره‌ای عوض کنید و از آب تصفیه شده، کودهای طبیعی و حشره‌کش‌های زیستی استفاده کنید. همچنین، باید گیاه را در جای مناسب قرار دهید و از تابش مستقیم نور خورشید و دمای بالا یا پایین جلوگیری کنید.

کمبود نیتروژن و پتاسیم

می‌توان گفت که کمبود عناصر غذایی مانند نیتروژن و پتاسیم باعث زرد شدن برگ‌های قدیمی می‌شود. نیتروژن در تمام سطح برگ و رگه‌های آن کم شده و باعث کلروز یا زردی یکنواخت می‌شود. پتاسیم نیز از حاشیه برگ کاهش می‌یابد و فضای بین رگه‌های برگ را کلروز می‌کند.

کمبود آهن و کلسیم

آهن و کلسیم نیز، دو عنصر بسیار مهم در رشد گیاهان هستند. چنانچه خاک گلدان از این دو عنصر حیاتی، خالی باشد یا مقدار کمی از آنها را داشته باشد، زرد شدن گیاهان، به تدریج مشاهده خواهد شد. آهن و کلسیم برای تولید کلروفیل و سلامت ساقه و ریشه گیاهان بسیار مهم هستند. بدون کافی بودن این دو عنصر، گیاهان قادر به تثبیت نور خورشید و تولید مواد آلی نخواهند بود.

برای رفع این مشکل، لازم است خاک گیاهان را با کودهای حاوی آهن و کلسیم تقویت کنید. همچنین می‌توانید از آب سرد و شیر خالص برای آبیاری گیاهان استفاده کنید. این دو مایع حاوی مقادیر مناسبی از آهن و کلسیم هستند و به بهبود رشد و رنگ برگ‌های گیاهان کمک می‌کنند.

آفت‌زدگی

یکی از مشکلات رایج گیاهان آپارتمانی، حمله حشرات و آفات است که می‌تواند باعث زرد شدن و خشک شدن برگ‌ها و گل‌ها شود. برای جلوگیری از این مشکل، لازم است که گیاهان را به صورت دوره‌ای با آب وابسته و تمیز کرده و از محصولات ضد حشره مناسب برای نوع گیاه خود استفاده کنید.

همچنین باید محیط کاشت گیاهان را تهویه کرده و از رطوبت زیاد خودداری کنید. در صورت بروز علائم آفت زدگی، باید گیاه را از سایر گیاهان جدا کنید و با روش‌های مکانیکی یا شیمیایی حشرات را از بین ببرید.

آفت‌زدگی

پیر شدن گیاه

یکی از مشاهدات رایج در مورد گیاهان سالخورده این است که برگ‌های قسمت پایینی آنها رنگشان را از دست می‌دهند و سقوط می‌کنند. این یک فرآیند طبیعی است که نشان‌دهنده رشد و تکامل گیاه است. این پدیده به خصوص در مورد گیاهان دیفنباکیا که از جمله گونه‌های محبوب برای پرورش در منزل هستند، شایع است.

در این صورت، نیازی به نگرانی نیست. اگر گیاه شما سن زیادی دارد و پر از شاخه و برگ است، می‌توانید ساقه اصلی را کوتاه کنید تا گیاه شروع به جوانه زدن و رشد کند.

جمع‌بندی

در پایان خوب است به این نکته اشاره کنیم که برای پرورش گیاهان آپارتمانی، بهتر است حتماً از مشورت با افراد متخصص و باغبانان حرفه‌ای کمک بگیرید. برای این کار می‌توانید به گلخانه‌ها رفته با مشورت با افراد متخصص در این حوزه صحبت کنید.

اگر به دنبال روش‌های درمان زرد شدن برگ گل گیاهان آپارتمانی هستید؛ ابتدا با دلایل این اتفاق آشنا شوید. این مقاله به 7 مساله و دلیل زرد شدن برگ‌های گیاهان آپارتمانی پرداخته است.

برای این که بتوانید اقدام به خرید بهترین گل های آپارتمانی کنید، باید از انواع گل های آپارتمانی نیز مطلع باشید.

مجید علوی زاده فعالیت حرفه ای خود را از سال ۱۳۷۷ با طراحی گرافیک شروع کرد، طراحی وب را از سال ۱۳۸۰ و برنامه نویسی وب را از سال ۱۳۸۱ آغاز کرد و در همان سال وب سایت مجید آنلاین را تاسیس کرد. هم اکنون تخصص او طراحی و توسعه وب است.

نظرات و سوالات کاربران

هنوز دیدگاه و یا سوالی ارسال نشده است.
هم اکنون شما اولین دیدگاه را ارسال کنید.