چگونه مصاحبه آنلاین موفقی را داشته باشیم؟

چگونه مصاحبه آنلاین موفقی را داشته باشیم؟

در چند ماهه اخیر اتفاقات بی سابقه ای رقم خورده است که ما را مجبور می کند قواعد و هنجارهای جدید سازگار شویم مانند شیوع ویروس کرونا. به همین دلیل بسیاری از کارها به دورکاری روی آورده اند و بسیاری مصاحبه ها آنلاین شده است.

نحوه ارتباط و تعامل از حالت ارتباطی چهره به چهره به ارتباط در دنیای مجازی تبدیل شده که زبان بدن را یک دوربین نشان می دهد و ارتباط کلامی شما از طریق اتصالات شبکه ای منتشر می شود. باید خودمان را منطبق با شیوه رفتاری جدید کنیم و در آماده سازی برای یک مصاحبه آنلاین بزرگ، به شدت به این سازگاری نیاز داریم. اگر در این راستا موفق بودید و به شغل دلخواه خود رسیده اید، باید خودتان را با شیوه کاری جدید سازگار کنید و بر اساس فضای مجازی با همکاران در تعامل باشید که شاید مدت زمان زیادی این روش ارتباطی بر محل کارتان حاکم باشد.

سایت ترجمه رایت می
سفارش آنلاین ترجمه مقالات و متون تخصصی با خیال راحت
تور مشهد
تور مشهد، همه روزه از تمام شهرهای ایران.
دارالترجمه رسمی
دارالترجمه رسمی پارسیس شامل خدمات ترجمه رسمی و تخصصی در بیش از 60 زبان زنده دنیا
دانشنامه مشخصات
بیوگرافی بازیگران ، هنرمندان ، ورزشکاران ، اشخاص و اطلاعات عمومی
خرید کتاب درسی
خرید کتاب درسی از سایت بانک کتاب پایتخت, فروش اینترنتی کتاب درسی
آهنگ جدید
دانلود آهنگ جدید
ازمون ایین نامه رانندگی
آزمون شبیه سازی شده آیین نامه رانندگی
خودتان را اینجا معرفی کنید

برخی از توصیه های به کار از منزل، مدیریت رویدادهای مجازی و ارائه به صورت آنلاین را بیان می کنیم. توصیه ها و نکاتی را در اختیار افرادی قرار می دهیم که خودشان را برای یک مصاحبه آنلاین آماده می کنند. تحت هر شرایطی، آمادگی و آماده سازی کلید موفقیت شماست. نحوه آمادگی برای مصاحبه خیلی اهمیت دارد، اما باید در این شرایط به نکات مهم برای مصاحبه در یک دنیای جدید بپردازیم.

بیشتر بدانیم: سئوی سایت چیست و چه تاثیر در فروش دارد؟

قبل از مصاحبه

طوری به مصاحبه نگاه کنید که انگار قرار است یک مصاحبه عادی رو در رو را انجام دهید. شاید در یک مکان فیزیکی با مصاحبه کننده نباشید، اما باز اولین تاثیر خیلی اهمیت دارد و باید مثبت باشد.

 • تمرین، تمرین، تمرین: نمی دانیم چقدر بر تمرین کردن باید تاکید کنیم، آنقدر که اهمیت دارد. در بهترین حالت ممکن، مصاحبه یک موقعیت مصنوعی است. شما بهترین کارشناس برای خودتان و تجارب تان هستید، و قرار است حرفه خود را به صورت آشکار و واضح به دوستان تان توضیح دهید. می توانید در مورد تجارب کاری مهم گذشته، زمانی که در شرایط پُرفشاری با افراد غریبه بودید، توضیح دهید؛ اینگونه نقش گذشته و حال یا شرایطی را تداعی می کنید که در بهترین حالت مجموعه مهارت هایتان را توضیح می دهد. آیا این کار درست است؟ صادقانه بگوییم، خیر! این کار بدون تمرین توصیه نمی شود. شما فرصت خوبی دارید تا نمایی از ابزارهای آماده سازی مصاحبه را در اختیار داشته باشید، یا می توانید برای مشاهده سوالات تمرینی مرتبط، جستجوی بیشتری انجام دهید.
 • فناوری: به دلیل وابستگی جلسه مصاحبه به فناوری، باید خودتان و شرایط را کاملاً آماده کنید. برای این کار حتماً وضعیت اینترنت، وضعیت سخت افزاری و نرم افزاری سیستم را بررسی کنید. اگر وای فای قابل اعتمادی ندارید، از هات اسپات تلفن همراه خود استفاده کنید که اتصال پایدارتری دارد.
 • مکان: سعی کنید مکان ساکتی در خانه خود پیدا کنید و ببینید چه چیزهایی در تصویر زمینه صفحه نمایش تان وجود دارد. نباید دری باز باشد یا عکسی روی دیوار باشد که حواس تان را پرت کند.
 • نورپردازی: نورپردازی اتاق یا مکان مورد نظرتان را بررسی کنید. پشت پنجره ننشینید، زیرا ممکن است انعکاس روی تصویر شما ایجاد کنید؛ هرگز مستقیماً زیر منبع نور ننشینید.
 • تصویر و صدا: اطمینان حاصل کنید که دوربین و میکروفون لپ تاپ، دستگاه، گوشی به درستی کار می کند و تجهیزات کاملاً شارژ شده هستند. با یکی از دوستان یا اعضاء خانواده ارتباط بگیرید و نسبت به صحت صدا و تصویر اطمینان حاصل کنید.
 • لباس و آرایش: لباس مناسب برای مصاحبه بپوشید، لباسی که رسمی و البته راحت باشد. اینگونه احساس حرفه ای بودن می کنید و بخاطر داشته باشید که اولین احساس انتقال یافته می تواند آخرین احساس باشد.
 • چیزهایی که قرار است بگویید: اگر اولین مصاحبه تان با شرکت است، کسب و کار شرکت و سمت شغلی که قرار است برای آن مصاحبه بدهید را بررسی و تحقیق کنید. انجام تحقیق شور و اشتیاق شما را نسبت به سمت شغلی نشان داده و کمک می کند تا سوالات جذابی را بیابید که احتمال مطرح شدن شان در گفتگو و مصاحبه زیاد است.
 • تحقیق: صفحه درباره ما شرکت که روی وبسایت و همچنین شبکه های اجتماعی شرکت قرار دارد را مطالعه کنید. نسبت به اطلاع از جزئیات شغلی نقشی که می خواهید برای آن مصاحبه بدهید، اطلاعات کامل داشته باشید.
 • ارائه CV (رزومه): قبل از مصاحبه، بررسی جامعی از رزومه انجام دهید تا ببینید تمام موارد مورد نیاز بیان شده باشند. همچنین ارائه خیلی مناسبی بسازید. به وبینارهای مفیدی در خصوص مهارت های ارائه رجوع کنید تا ببینید که چگونه باید ارائه ای حرفه ای را برای مصاحبه آنلاین آماده کنید. همچنین از قالب مناسبی برای ساختار بخشیدن به ارائه خود استفاده کنید. اگر در ارائه قرار است از انیمیشن استفاده کنید یا لازم دارید تا یک شکل متحرک را شرح دهید، قبل از مصاحبه آن ها را به خوبی تست کنید. بررسی کردن رزومه و همچنین ارائه از اهمیت بالایی برخوردار است.

بیشتر بخوانیم: چرا بهینه سازی سایت اهمیت دارد؟

در طول مصاحبه

 • قبل از مصاحبه خودتان را خوب آماده کنید و نسبت به آماده بودن فناوری لازم مطمئن شوید. به موقع برای مصاحبه آماده شوید.
 • از شما خواسته می شود تا درخواست خود را برایشان ارسال کنید، پس مستندات مربوطه را آماده کنید.
 • هنگام به اشتراک گذاری ارائه، از روی اسلایدها روخوانی نکنید؛ هدف اسلایدها بیان یک سری نکات مهم و نکته است و باید توضیحات تکمیلی در خصوص آن ها ارائه کنید.
 • بین هر بخش مصاحبه فرصتی برای پرسش و پاسخ در نظر بگیرید و در طول ارائه، پنل مصاحبه را چک کنید.
 • اگر متوجه سوالی نشدید، درخواست توضیح بیشتر کنید.
 • هنگام صحبت مطمئن شوید که دوربین تصویر شما را به درستی انتقال می دهد و ارتباط چشمی با مصاحبه کننده دارید.
 • آماده مواجهه با عوامل پرت کننده حواستان باشد (شاید برای مصاحبه کننده و مصاحبه شونده اتفاق بیوفتد) که می تواند ناشی از اتفاقات منزل باشد؛ وضعیت منزل هر کسی متفاوت است و چالش های خود را دارد. تصویر زیر همه به خاطر داریم که در یک مصاحبه تلویزیونی، کودکی وارد اتاق شد و تصویر او پخش گردید.

نکاتی در مورد تماس تصویری

کارشناسان می گویند که صحبت از طریق تماس تصویری بسیار متفاوت و دشوارتر از ارتباط طبیعی انسانی است و این عامل می تواند بر نحوه تفکرتان در خصوص مدیریت موفق مصاحبه تاثیر بگذارد. صحبت از طریق صفحه نمایش فرآیندی سخت و بدون نشانه های کلامی است- از جمله حرکات چهره و لحن صدا. در این حالت شما بیشتر نگران دیده شدن هستید، زیرا بروی صفحه نمایش تصویر خود را دارید.

حتما بخوانید: seo چیست ؟

پس از مصاحبه

به طور کلی در پایان مصاحبه، پنل مصاحبه مراحل بعدی و جدول زمانی را نشان می دهد. شاید در این مرحله مصاحبه کننده پرسشی از شما بپرسد. ارسال پیام تشکر همیشه تاثیرگذار است. این باعث می شود که شور و اشتیاق و احترام شما نسبت به فضای مصاحبه انتقال داده شود.

به درستی پیگیری کنید. در اکثر موارد مصاحبه کننده به شما خواهد گفت که به شما اطلاع می دهد. اگر به شما تاریخ زمان معینی برای تماس اعلام شد، مهم است منتظر آن تاریخ بمانید و قبل از آن اقدام به ارتباط نکنید. البته در این مدت یک پیام ساده احوالپرسی مشکلی پیش نخواهد آورد.

اگر در نقش پیشنهادی موفق نبوده اید، از آن ها درخواست بازخورد کنید. بازخورد به شما این فرصت را می دهد تا نقاط ضعف را شناسایی کرده و در پی رفع آن ها باشید تا برای مصاحبه های بعدی آماده تر رفتار کنید.

 

مطالب مرتبط : سفارش سئو سایت خود را به چه کسی بسپاریم؟

مجید علوی زاده فعالیت حرفه ای خود را از سال ۱۳۷۷ با طراحی گرافیک شروع کرد، طراحی وب را از سال ۱۳۸۰ و برنامه نویسی وب را از سال ۱۳۸۱ آغاز کرد و در همان سال وب سایت مجید آنلاین را تاسیس کرد. هم اکنون تخصص او طراحی و توسعه وب است.

نظرات و سوالات کاربران

هنوز دیدگاه و یا سوالی ارسال نشده است.
هم اکنون شما اولین دیدگاه را ارسال کنید.