کاربر گرامی، محتوای این صفحه از سایت قدیمی مجیدآنلاین در این بخش قرار گرفته شده است، از این رو ممکن است مشکلاتی در این صفحه وجود داشته باشد.
از شما تقاضا می‌کنیم، مشکلات این صفحه را با ارسال لینک مقاله از طریق صفحه تماس با ما اطلاع دهید.

نوشته درخشان

Ray of Light

در اين آموزش شما علاوه بر يادگيري يك سري كليدهاي ميانبر و نكات حرفه اي ياد خواهيد گرفت .كه چگونه به متن خود نور پردازي كنيد. به يك حالتي كه آن سه بعدي جلوه كند.

اين آموزش سطح حرفه اي دارد و آنرا نيز به صورت حرفه اي آموزش داده ايم (از گفتن و آموزش نكات جزئي پرهيز شده است). اگر شما به فتوشاپ مسلط هستيد با اين آموزش مي توانيد نكات بيشتري به معلومات خود اضافه نماييد.

توجه داشته باشيد براي بار اول كه اين آموزش را انجام ميدهيد سعي كنيد دقيقا تمام اندازه ها و نكاتي كه در اين آموزش گفته شده اند را انجام دهيد و پس از پايان آزمايش اوليه طرح خود را طراحي نماييد.

براي راحتي كار شما و تداوم داشتن آموزش فايل PDF آن نيز تهيه شده است كه مي توانيد از قسمت دريافت برنامه آنرا دريافت نماييد.

طرح شما پس از طراحي مي بايست مانند شكل زير شود
:: فايل PDF

در ابتدا رنگ مشكلي كامل را براي رنگ زمينه خود انتخاب نماييد، سپس يك فايل جديد با اندازه عرض: 800 و ارتفاع: 300 و با انتخاب گزينه Background Color براي Contents ايجاد نماييد.
پس از ايجاد فايل متن خود را تايپ نماييد (مثلا: MajidOnline) و رنگ سفيد را به عنوان رنگ متن انتخاب نماييد. سپس كليد هاي Ctrl+A را بفشاريد تا كل كار انتخاب شود. بعد به منوي Layer > Align To Selection رفته و گزينه Vertical Centers را انتخاب نماييد. دوباره به همان قسمت رفته و اين بار گزينه Horizontal Centers را انتخاب نماييد. (اين گزينه هاي هنگام انتخاب ابزار Move Tool در قسمت Option ابزار ديده مي شود : )
حال كليدهاي Ctrl+Shift+C را بفشاريد تا از كل كار كپي در حافظه كپي بردارد و سپس با فشردن كليد Ctrl+V آنرا Paste كنيد. (توجه داشته باشيد كه اين لايه حتما زير لايه متن و بالاي لايه Background قرار داشته باشد.) . حالا كليد Ctrl+E را بفشاريد تا لايه جديد كه ساخته ايد و لايه Background با هم يكي شوند (Merge) شوند. (توجه داشته باشيد كه حتما بايد لايه جديدي كه ايجاد كرده ايد را انتخاب كرده باشيد تا با لايه زير خود يعني لايه Background يكي شوند.) سپس مي بايست لايه متن خود را مخفي نماييد تا بتوانيد راحت تر كار خود را ادامه دهيد براي اين كار بر روي كه در كنار لايه قرار دارد كليك نماييد.
در اين مرحله شما بايد به لايه Background خودتان يك سري افكتها اعمال نماييد. ابتدا به منوي Filter > Distort > Polar Coordinates برويد و گزينه Polar to Rectangular را انتخاب نماييد و سپس OK كنيد.
سپس طرح خود را 90 درجه بچرخانيد. براي اينكار به گزينه Image > Rotate Canvas > 90° CW را انتخاب كنيد.
حالا به منوي Filter > Stylize رفته و گزينه Wind را انتخاب نماييد . در پنجره كه باز ميشود گزينه Method‌را در حالت Wind قرار دهيد و در قسمت Direction‌گزينه From the Right‌ را انتخاب نماييد. اين كار را بايد 2 بار انجام دهيد. بعد از اينكه اين كارها را انجام داديد به همان قسمت رفته و گزينه From the Left را انتخاب نماييد. اين كار را نيز بايد 2 بار انجام دهيد. بعد از انجام اين كارها دوباره به همان قسمت برويد و اين دفعه From the Right را انتخاب نماييد. پس در كل شما مي بايست 5 بار يك افكت به نام Wind را بر روي اين لايه اما هر دفعه با مقادير متفاوت انجام دهيد.

نكته: براي راحتي كار مي توانيد پس از انتخاب فيلتر و براي اعمال دفعه دوم از كليدهاي Crtl+F استفاده نماييد و براي اينكه بخواهيد مقادير فيلتر را تغيير دهيد كليدهاي Ctrl+Alt+F را بفشاريد.

حالا بايد عكس طرح خود را بچرخانيد و مانند حالت اولش كنيد. براي اينكار بر روي گزينهImage > Rotate Canvas > 90° CCW كليك نماييد.
دوباره به قسمت Filter > Distort > Polar Coordinates برويد و اين بار گزينه Rectangular to Polar را انتخاب نماييد.

سپس گزينه Radial Blur را از قسمت Filter > Blur انتخاب نماييد. مقادير آنرا مانند زير تغيير دهيد:

Amount: 50

Blur Method: Zoom

Quality: Good

حالا به لايه متن خود بازگريد آنرا فعال سازيد تا نمايش داده شود . مي بينيد كه بدليل سفيد بودن رنگ آن با طرح شما تداخل پيدا ميكند. پس رنگ متن خود را به رنگ مشكلي كامل تغيير دهيد.
حالا از لايه متن خود يك كپي بگيريد. براي اين كار مي توانيد به قسمت Layer > Duplicate Layer برويد و يا اينكه بر روي لايه متن كليك كرده و آنرا كشيده و بر روي كليد رها كنيد.

حالا بر روي لايه جديدي كه ايجاد نموديد (مانند: MajidOnline Copy) دوبار كليك كنيد تا پنجره افكتها باز شود. سپس گزينه Outer Glow را انتخاب نماييد و مقادير زير را به آنها نسبت دهيد:

Blend-Mode: Screen

Opacity: 40%

noise: 0%

Color: White [#FFFFFF]

Technique: Softer

Spread: 0%

Size: 20px

Contour: Linear ( Linear Contour )

Anti-aliased: On (checked)

Range: 60%

Jitter: 0%

براي اينكه بهتر متوجه منظور من بشويد من در اين عكس مجيدآنلاين را با رنگ قرمز نوشته ام اما شما در طرح خود با همان رنگ مشكي بنويسيد.

سپس به لايه متن اوليه خود بازگرديد (مانند: MajidOnline) حالا كليدهاي Ctrl+T را بفشاريد و سپس بر روي طرح خود كليد سمت راست ماوس را بفشاريد و گزينه Flip Vertical را انتخاب نماييد . (براي اين كار شما ميتوانيد از راه Edit > Transform > Flip Vertical نيز اقدام كنيد). پس از اينكار لايه متن خود را به سمت پايين بكشيد تا بالاترين نقطه اين لايه بر پايين ترين نقطه لايه متني كپي شده مماس شود. (اصطلاحا" طرح متن شما حالت آينه اي پيدا كند)
پس از اين كار كليد T را بفشاريد تا ابزار Text‌انتخاب شود سپس به قسمت Option اين Tool برويد و بر روي كليد كليك نماييد. در پنجره اي كه باز ميشود ابتدا گزينه Arc را به Style نسبت دهيد. سپس تمامي مقادير وارد شده را صفر نماييد بجز مقدار Vertical Distortion كه مقدار آن را مي بايست -50‌ قرار دهيد.
طرح شما پس از اعمال تمام مراحل تا اينجا مي بايست مانند شكل روبرو شود.

حالا موقع آن رسيده است تا طرح خود را رنگي نماييم. براي اين كار ميتوانيد از امكان جالبي كه فتوشاپ براي ما گذاشته است استفاده كنيم. اين امكان جالب Hue/Saturation نام دارد. براي اين كار بر روي كليد كه در پايين پنجره Layers قرار دارد كليك كنيد و در منويي كه باز مي شود گزينه Hue/Saturation را انتخاب نماييد. (توجه داشته باشيد قبل از اينكه اين لايه را ايجاد نماييد مي بايست در بالاترين لايه خود قرار بگيريد). در پنجره اي كه باز مي شود ابتدا گزينه Colorize را چك بزنيد. سپس مقادير زير را وارد نماييد:

Hue: 210

Saturation: 100

Lightness: 0

حالا ديگر طرح شما آماده شد.

خسته نباشيد ;)

در شكل رو برو ترتيب قرار گيري لايه ها را مي بينيد لايه هاي شما نيز بايد به همين ترتيب قرار بگيرند.

به اشتراک بگذارید