کاربر گرامی، محتوای این صفحه از سایت قدیمی مجیدآنلاین در این بخش قرار گرفته شده است، از این رو ممکن است مشکلاتی در این صفحه وجود داشته باشد.
از شما تقاضا می‌کنیم، مشکلات این صفحه را با ارسال لینک مقاله از طریق صفحه تماس با ما اطلاع دهید.

نوشته زنگ زده

Rusted Text


در اين درس شما آموزش مي بينيد كه چگونه يك نوشته زنگ زده درست كنيد.

در اين درس كار با لايه هاي Channel رو ياد مي گيريد و با يكي از كاربردهاي آن آشنا مي شويد.

اين آموزش سطح متوسطي دارد كه با كمي دقت اكثر كاربران فتوشاپ ميتوانند آنرا انجام دهند. مبناي كار در اين آموزش بر حسب فتوشاپ 7 مي باشد.

طرح شما پس از كامل شدن ميباست مانند شكل زير شود

ابتدا يك فايل جديد با اندازه 400x400 ايجاد نماييد. سپس از Action هاي استاندارد فتوشاپ (7) براي درست كردن يك شكل زمينه باشيد استفاده كنيد. من در اين تمرين از Rusted Metal استفاده كرده ام (اگر فتوشاپ خود را كامل نصب كرده باشيد با Load‌كردن اكشن Textures موجود در شاخه PresetsPhotoshop Actions ميتوانيد از دسته بندي Texture گزينه Rusted Metal را انتخاب نماييد تا براي شما عكس زمينه را بسازد)
سپس ابزار متن را انتخاب كنيد و متن خود را تايپ نماييد. سپس متن با كليك راست كردن بر روي لايه متن خود و انتخاي گزينه Rasterize Layer لايه متن خود را از حالت متني خارج كنيد. و سپس با نگاه داشتن كليد Ctrl و كليك بر روي لايه ، متن خود را انتخاب نماييد.
حال به پنل Channels‌رفته و در آنجا كليد Save selection as channel را بفشاريد. حالا يك لايه جديد در پنل كانالها ايجاد مي شود. در حالت عادي نام لايه Alpha1 ناميده مي شود كه شما با دوبار كليك كردن بر روي لايه نام آنرا به text تغيير دهيد. حالا بر روي اين لايه كليك كنيد و آنرا بكشيد و بر روي كليد Create new channel رها كنيد تا از روي لايه شما كپي گرفته شود. نام اين لايه را light‌ قرار بدهيد.
حالا گزينه Filter/Blur/Gaussian Blur را انتخاب كنيد. سپس عدد 8 را وارد نماييد. بعد از OK كردن كليد Ctrl+Alt+F‌را بفشاريد تا دوباره همين افكت اجرا شود و اين بار عدد 4 را وارد نماييد. اين كار را براي اعداد 2 و 1 نيز انجام دهيد. پس در كل شما 4 بار بايد اين افكت را بر روي لايه light خود اعمال نماييد. حالا كليدهاي Ctrl+Shift+L را بفشاريد. اينكار سبب مي شود تا Level كار بصورت اتوماتيك تنظيم شود. حالا كليد Ctrl+I را بفشاريد و بعد از آن كليد Del را بزنيد تا دور لايه ما حذف شود. خب حالا كليد Ctrl+D را بفشاريد.

حالا به پنجره لايه ها بازگرديد. در آنجا بر روي لايه Background خود كه آنرا با Texture پر كرده ايد كليك نمايد و آنرا بكشيد و بر روي كليد create new layer رها كنيد تا يك لايه جديد ايجاد شود. نام لايه جديد را rust بگذاريد. حالا ميتوانيد لايه متن خود را مخفي كنيد (براي اينكار بر روي عكس چشمي كه در سمت چپ لايه وجود دارد كليك كنيد) حالا گزينه Filter/Render/Lighting Effects را انتخاب كنيد. سپس مقادير زير را وارد نماييد. (توجه داشته باشيد ابتدا لايه rust را فعال نماييد بعد افكت را اجرا نماييد تا افكت بر روي لايه rust اعمال شود)

Light Type: Spotlight

Intensity : 35

Focus : 64

Gloss : -65

Material : 0

Exposure : 0

Ambiance : 25

Texture Channel : Light (اين لايه را قبلا در كانلها ساخته ايد)

White is high : Checked

Height : 100

(توجه داشته باشيد انتخاب مسير نور پردازي بر عهده خودتان است كه به عنوان مثال ميتوانيد مانند شكل عمل كنيد) حالا كليد OK را بفشاريد.


ترتيب قرار گيري لايه ها
حالا تقريبا تمام كار را انجام داده ايد فقط يكم زيبا كار مانده است كه ميتوانيد آنها را بصورت زير انجام دهيد. كليد Ctrl را پايين نگاه داريد و سپس بر روي لايه اصلي متن خود (كه آنرا مخفي كرده ايد) كليك كنيد تا آنرا انتخاب كند. سپس كليدهاي Ctrl+C و سپس Ctrl+V را بفشاريد تا از آن كپي برداريد. (توجه داشته بايد شما همچنان مي بايست در لايه rust‌باشيد). لايه اي را كه Paste كرده ايد effect‌بناميد.

حالا بر روي لايه Effect دوبار كليك كنيد تا پنجره افكتهاي لايه باز شود. (براي اين كار ميتوانيد از منوي Layer و سپس Layer Style اين كار را انجام دهيد.) حالا گزينه Drop Shadow‌را انتخاب نماييد ومقادير آنرا مانند زير تغيير دهيد:

Blend Mode : Linear Light

Color : 4A1E06

Angle : -97

Distance : 0

Spread : 0

Size : 5

حالا گزينه Outer Glow‌را انتخاب نماييد و مقادير زير را وارد نماييد:

Blend Mode : Multiply

Opacity : 100

Noise : 0

Color : FF8820

Technique : Softer

Spread : 0

Size : 10

سپس گزينه Bevel and Emboss را انتخاب كنيد و مقادير زير را وارد كنيد:

Style : Inner Bevel

Technique : Softer

Depth : 21

Direction : Up

Size : 65

Soften : 0

Angle : -97

Altitude : 45

Highlight Mode : Vivid Light

Color : FF8006

Opacity : 100

Shadow Mode : Multiply

Color : 000000

Opacity : 15

خب... حالا كليد Ok‌را بفشاريد... طرح شما آماده شد... خسته نباشيد...

حالا اگر بخواهيد ميتونيد به سليقه خودتون طرحتونو تزيين كنيد ;)

به اشتراک بگذارید