روانشناسی رنگ‌ها به همراه نمونه‌هایی برای ایده گرفتن

روانشناسی رنگ‌ها به همراه نمونه‌هایی برای ایده گرفتن
یکی از چیزهایی که می‌تواند برای کاربر تجربه خوبی را در زمان بازدید از وب‌سایت شما رقم بزند، انتخاب رنگ‌های با معنا و مناسب است. رنگ می‌تواند نشان دهنده مفاهیم و معانی مختلفی باشد، پس بهتر است در انتخاب رنگ‌ها و یا طیف رنگی اطلاعاتی داشته باشیم تا بتوانیم بهتر منظور خودمان را به کاربر برسانیم.
سایت ترجمه رایت می
سفارش آنلاین ترجمه مقالات و متون تخصصی با خیال راحت
دارالترجمه رسمی
دارالترجمه رسمی پارسیس شامل خدمات ترجمه رسمی و تخصصی در بیش از 60 زبان زنده دنیا
حضور و غیاب افق فراویژن
دستگاه حضور و غیاب شرکت افق فراویژن
تصفیه آب پاکاب گستر
خرید دستگاه تصفیه آب خانگی و نیمه صنعتی با بهترین قیمت
نمایندگی کانن
نمایندگی کانن در ایران
خدمات کاشت مو در تهران
انجام بهترین خدمات کاشت مو به روش های جدید و تضمینی در کلینیک طب فروغ سحر
از کجا فالوور واقعی بخریم
معرفی بهترین سایت فروش فالوور
امداد خودرو تبریز
امداد خودرو تبریز مجهز به ماشین های حمل و نقل خودرو و تعمیر در محل با پوشش سراسری در شهر تبریز
هاست ایمیل
هاست ایمیل Smartermail Enterprise نامحدود | بدون محدودیت ارسال روزانه
خودروبر تبریز
خودروبر تبریز مجهز به خودروهای کفی خودروبر آماده خدمت رسانی در تبریز
پرشین فالوور رایگان
فالوور رایگان را از ما بخواهید
زدبورس
آموزش فارکس و سیگنال فارکس زدبورس
خودتان را اینجا معرفی کنید

همانطوری که قبلا در چرخه حیات وب‌سایت هم صحبت شد، اولین اصل در کارهای طراحی، شناخت مخاطب است، زمانی که شما بتوانید مخاطب و بازارهدف خود را بدرستی بشناسید، می‌توانید رنگ‌های مناسبی بر اساس سلیقه و علایق کاربرتان انتخاب کنید.
در این مطلب مفهوم چند رنگ اصلی مطرح شده است که فقط مختص طراحی وب و یا گرافیک نیست و مفاهیم کلی رنگ‌ها توضیح داده شده است، اما دانستن کاربرد رنگ‌ها می‌تواند به تصمیم گیری انتخاب رنگ برای طراحی‌های شما نیز کمک کند.

آیا رنگ های مختلف بر خلق و خوی شما تاثیر می گذارند؟

مانند مرگ و مالیات ،هیچ راه فراری از رنگ ها وجود ندارد چون آنها همه جا وجود دارند. بنابراین باید دید هرکدام از این رنگ ها چه معنایی دارند؟ چرا مردم در اتاق هایی با رنگ سبز احساس آرامش بیشتری دارند؟ چرا وزنه برداران در باشگاه هایی با رنگ آبی بهترین عملکرد خود را نشان می دهند؟

معمولا رنگ ها در فرهنگ های گوناگون معانی مختلفی دارند و حتی در جوامع غربی، معانی رنگ‌های مختلف در طی سال ها تغییر کرده است. اما امروزه در آمریکا ،محققان موارد زیر را به شکلی دقیق برداشت کرده اند.

رنگ سیاه
سیاه رنگ اقتدار و قدرت است. بدلیل که این رنگ باعث می شود افراد باریکتر و لاغرتر به نظر بیایند، در مد هم استفاده می‌شود .همچنین شیک است و به زمان خاصی وابسته نیست. همچنین رنگ سیاه اطاعت و فرمانبرداری را نشان می دهد. کشیش ها رنگ سیاه به تن می کنند تا فرمانبرداری خود از خداوند را نشان دهند. برخی از کارشناسان مد می گویند زنی که سیاه می پوشد به این معنی است که از مرد خود اطاعت می کند. لباس سیاه نیز می تواند غالب باشد و یا چهره کسی که آن را پوشیده است غیر دوستانه وشرور نشان دهد. خائنانی، مانند دراکولا که معمولا لباس سیاه می پوشد.

رنگ سفید
عروس ها لباس سفید می پوشند که نماد بی گناهی و خلوص است. سفید نور را منعکس می‌کند به همین دلیل به عنوان یک رنگ تابستانی شناخته می‌شود. رنگ سفید در دکوراسیون و مد بسیار محبوب است، چون نورانی و خنثی است و با همه چیز ست می‌شود. 

رنگ قرمز
تاثیرگذارترین رنگ احساسی است .قرمز باعث تحریک ضربان قلب و تنفس می‌شود. این رنگ همچنین رنگ عشق است. پوشیدن لباس قرمز باعث جلب توجه می شود و فردی که قرمز پوشیده درشت تر و چاق تر به نظر می رسد. چون رنگ قرمز پررنگ و تاثیرگذار است ممکن است در مذاکرات باعث ایجاد درگیری شود. اتومبیلهای قرمز اهداف محبوب دزدها هستند. در دکوراسین رنگ قرمز برای جلب توجه کردن و بزرگنمایی استفاده می‌شود. برخی از دکوراتورها می‌گویند که مبلمان قرمز عالی است چون باعث جلب توجه می شود.

رنگ صورتی
عاشقانه ترین رنگ نیز رنگ صورتی است که بسیار آرام بخش است. تیم‌های ورزشی، کمدهای اتاق رختکن را به رنگ صورتی روشن برای تیم مقابل درمی‌آورند تا آنها انرژی خود را از دست بدهند.

رنگ آبی
رنگ آسمان و اقیانوس، آبی یکی از محبوب‌ترین رنگ‌ها است. این رنگ نیز مانند رنگ قرمز، باعث واکنش می‌شود. آبی آرامش بخش و صلح آمیز، باعث ایجاد مواد شیمیایی آرامش دهنده در بدن می‌شود و به همین دلیل است که از رنگ آبی در اتاق خواب‌ها استفاده می‌کنند. آبی همچنین می‌تواند سرد و افسرده کننده باشد. مشاوران مد توصیه می‌کنند در مصاحبه کاری لباس آبی بپوشید چون نماد وفاداری است. افراد در اتاق‌هایی با رنگ آبی کارآیی بیشتری دارند. مطالعات نشان می‌دهد وزنه برداران در باشگاه‌هایی با رنگ آبی وزنه‌های سنگین‌تری را می‌توانند بردارند.

رنگ سبز
در حال حاضر محبوب ترین رنگ برای تزیین، سبز، نماد طبیعت است. ساده ترین رنگ در چشم سبز است و دید را بهبود می‌بخشد. سبز رنگی آرام بخش و طراوت بخش است. مردم در اتاق‌هایی سبز رنگ به تماشای تلویزیون می‌پردازند . بیمارستان‌ها اغلب از رنگ سبز استفاده می‌کنند تا باعث آرامش بیماران شوند. در قرون وسطی عروس‌ها رنگ سبز می‌پوشیدند که نماد باروری بوده است. سبز تیره نماد مدانگی،محافظه کاری و ثروت است. با این حال اغلب خیاط های مد از رنگ سبز استفاده نمی‌کنند چون معتقدند که بد شانسی می‌آورد.

رنگ زرد
زرد آفتابی شاد بسیار جلب توجه می‌کند. اگر چه گفته می‌شود که این رنگ باعث خوشبینی در افراد می‌شود ولی اکثر مردم در اتاق‌های زرد رنگ کنترل اعصاب خود را از دست می دهند و بچه ها بیشتر گریه می‌کنند. رنگ زرد برای چشم به شدت قابل رویت است، پس اگر بیش از حد در کاری استفاده شود تبدیل به رنگ غالب می‌شود. رنگ زرد تمرکز را افزایش می‌دهد، از این رو مطالب قانونی را در صفحاتی زرد رنگ می‌نویسند. رنگ زرد سوخت و ساز بدن را نیز افزایش می‌دهد. 

رنگ بنفش
این رنگ مخصوص اعضای خانواده سلطنتی است، همواره رنگی لوکس در نظر گرفته می‌شود و نماد ثروت و پیچیدگی است. همچنین رنگی زنانه و رمانتیک است. با این حال چون این رنگ در طبیعت بسیار نادر است، رنگی مصنوعی در نظر گرفته می‌شود.

رنگ قهوه‌ای
قهوه‌ای رنگ قابل اعتماد و رنگ زمین است و در طبیعت از این رنگ فراوان وجود دارد. قهوه‌ای روشن نشان دهنده‌ی اصالت است در حالیکه قهوه‌ای تیره نماد چوب و چرم است. رنگ قهوه‌ای می‌تواند نماد غم و انتظار هم باشد. طبق بررسی‌ها آقایان علاقه دارند که قهوه‌ای را رنگ مورد علاقه‌ی خود اعلام کنند.

رنگ‌ها آنقدر مهم هستند که حتی در پرچم کشورها معنا و مفاهیم مختلقی را نمایش می‌دهند. به عنوان مثال در پرچم کشور عزیزمان ایران سه رنگ سبز و سفید و قرمز به کار رفته است که هرکدام معانی و مفاهیم خود را دارند.
بر اساس مطلبی که خبرگزاری تسنیم منتشر کرده است، رنگ سبز پرچم، نشانه آبادانی است، و منعکس کننده آرمانهای ملت بزرگ ایران است برای داشتن کشوری آباد و توسعه یافته. همچنین این رنگ نشانه دین مبین اسلام که دین 99% مردم ایران است، می باشد.
رنگ سفید پرچم، بیانگر صلح طلبی ملت بزرگ ایران است، ملت مسلمان ایران تحت تاثیر تعلیمات دین مبین اسلام، صلح و آرامش را برای تمام همنوعان خود می خواهد.
رنگ قرمز پرچم، نشانه صلابت و پایداری ملت مسلمان ایران در برابر تجاوزکاران و ستمکاران است.

لازم به ذکر است سبز، قهوه ای، قرمز محبوب ترین رنگ های مواد غذایی هستند. اغلب در طرح دکوراسیون رستوران‌ها هم از رنگ قرمز استفاده می‌شود زیرا قرمز تحریک کننده اشتها است.

حال که معانی رنگ را بصورت کلی متوجه شدید، نوبت به انتخاب رنگ و همنشینی رنگ‌ها می‌رسد، در سایتهایی مانند Adobe Color و یا colllor.com و همچنین paletton.com می‌توانید رنگ‌های مد نظر خود را انتخاب کنید تا رنگ‌هایی که می‌توانند مناسب رنگ انتخابی شما باشند را پیشنهاد بدهد.

یکی از راه‌های انتخاب رنگ مناسب وب‌سایت شما، ایده گرفتن از سایت‌های موجود است. سایتهایی که خدماتشان با خدمات سایت شما همخوانی داشته باشد. در زیر چند سایت بررسی شده است و کدهای رنگ‌های اصلی آن‌ها در زیرشان قرار گرفته است.
این تصاویر و اطلاعات از سایت onextrapixel.com برداشته شده است.

SecretKey
SecretKey

SecretKey Palette

Scott McCarthy Design
Scott McCarthy Design

Scott McCarthy Design Palette

El Designo
El Designo

El Designo Palette

Melonfree
Melonfree

Melonfree Palette

Glue Pro
Glue Pro

Glue Pro Palette

SquareFactor
SquareFactor

SquareFactor Palette

Hyundai Veloster
Hyundai Veloster

Hyundai Veloster Palette

Pixels & Aromates
Pixels & Aromates

Pixels & Aromates Palette

Fitz Fitzpatrick
Fitz Fitzpatrick

Fitz Fitzpatrick Palette

Barni Design
Barni Design

Barni Design Palette

SoftwareMill
SoftwareMill

SoftwareMill Palette

The Enterprise Foundation
The Enterprise Foundation

The Enterprise Foundation Palette

RS Collab
RS Collab

RS Collab Palette

Paw Studio
Paw Studio

Paw Studio Palette

Viximo
Viximo

Viximo Palette

NAF – The Daily Commute
NAF - The Daily Commute

NAF - The Daily Commute Palette

TCM – Summer Under the Stars
TCM - Summer Under the Stars

TCM - Summer Under the Stars Palette

Spektrum Media
Specktrum Media

Specktrum Media Palette

Cheval Blanc
Cheval Blanc

Cheval Blanc Palette

NASA: Prospect
NASA: Prospect

NASA: Prospect Palette

TV Safety
TV Safety

TV Safety Palette

Lorenzo Verzini
Lorenzo Verzini

Lorenzo Verzini Palette

Like There Is No Tomorrow
Like There Is No Tomorrow

Like There Is No Tomorrow Palette

Gubb & Mackie
Gubb & Mackie

Gubb & Mackie Palette

Neilson Photography
Neilson Photography

Neilson Photography Palette

Kikk Festival
Kikk Festival

Kikk Festival Palette

These Are Things
These Are Things

These Are Things Palette

The Shihab
The Shihab

The Shihab Palette

Duplos
Duplos

Duplos Palette

Speed Motion
Speed Motion

Speed Motion Palette

Cuisines Schmidt
Cuisines Schmidt

Cuisines Schmidt Palette

Dashag
Dashag

Dashag Palette

Sqd
Sqd

Sqd Palette

MeetInnov
MeetInnov

MeetInnov Palette

Masha Studio
Masha Studio

Masha Studio Palette

Kavat Eventbyra
Kavat Eventbyra

Kavat Eventbyra Palette

Fernando Nako
Fernando Nako

Fernando Nako Palette

Josef Kjaergaard
Josef Kjaergaard

Josef Kjaergaard Palette

Activate Media
Activate Media

Activate Media Palette

Heimplanet Zelte
Heimplanet

Heimplanet Palette
 

نتیجه گیری

انتخاب رنگ، سبک طراحی، تکنیک های قابل استفاده در صفحه و خیلی مسایل فنی دیگر همگی در درجه اول بستگی به مخاطب و بعد از آن به فعالیت و هدف شما دارد. کپی برداری و یا پیروی بدون استدلال و منطق از طرح های دیگران فقط به خاطر زیبایی که از دید ما دارند ممکن است برای مخاطبین و هدف ما مناسب نباشد، پس بهتر است ابتدا در مورد طراحی و سبک کارمان تحقیق و بررسی کنیم و سپس شروع به کار کنیم.
اگر شما هم سایتی دارید که در رنگ بندی آن از رنگ‌های خاص و با دلیل مشخصی استفاده کرده‌اید از طریق نظرات، آنرا برای ما به اشتراک بگذارید.

مجید علوی زاده فعالیت حرفه ای خود را از سال ۱۳۷۷ با طراحی گرافیک شروع کرد، طراحی وب را از سال ۱۳۸۰ و برنامه نویسی وب را از سال ۱۳۸۱ آغاز کرد و در همان سال وب سایت مجید آنلاین را تاسیس کرد. هم اکنون تخصص او طراحی و توسعه وب است.

نظرات و سوالات کاربران

ارسال پاسخ Mahdi Mortazavi
Mahdi Mortazavi
پنج شنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۴ ۲۳:۵۴

مفید بود متشکرم. پیشنهاد میدم از تصاویر طولانی در یک صفحه استفاده نکنید به این دلیل که سرعت اینترنت در اکثر نقاط ایران پایینه و صفحه دیر بار گزاری میشه. تقریبا من حدودا 4 دقیقه منتظر موندم تا کل این صفحه بارگزاری بشه.

ارسال پاسخ Ehsan Bayat
Ehsan Bayat
سه شنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۴ ۱۹:۰۹

سلام خیلی عالی بود. برای سایت هایی که در حوزه فروش محصولات آموزشی فعالیت دارند چه پیشنهادی دارید؟