کاربر گرامی، محتوای این صفحه از سایت قدیمی مجیدآنلاین در این بخش قرار گرفته شده است، از این رو ممکن است مشکلاتی در این صفحه وجود داشته باشد.
از شما تقاضا می‌کنیم، مشکلات این صفحه را با ارسال لینک مقاله از طریق صفحه تماس با ما اطلاع دهید.

نوشته فلزي

 

 

 

Metal Text

در اين آموزش قصد دارم طريقه ساختن يك نوشته بسيار زيباي فلزي را به شما آموزش دهم. در اين آموزش تا حدي از فرامين پيشرفته فتوشاپ استفاده شده است.

اين آموزش بر مبناي فتوشاپ 7 تهيه ديده شده است كه اميدوارم بتوانيد از اين آموزش هم استفاده لازم را بكنيد.

چنانچه سوال و يا مشكلي در رابطه با اين آموزش داريد ميتوانيد در انجمنهاي تخصصي و انجمن مربوط به آموزشهاي فتوشاپ مطرح نماييد.

طرح زير يك نمونه از همين آموزش است . شما پس از پايان اين آموزش ميتوانيد طرحي مانند شكل زير را ايجاد كنيد.

 

 
 

در ابتدا براي شروع كار يك فايل جديد با اندازه دلخواه ايجاد كنيد. (من اندازه 400 در 400 پيكسل را براي كارم انتخاب كرده ام) سپس با انتخاب ابزار Text (فشردن كليد T) و با كليك كردن در صفحه متن مورد نظر خود را بنويسيد. رنگ متن در اين آموزش مهم نميباشد و ميتوانيد هر رنگي  را انتخاب كنيد زيرا بعدا تغيير خواهد كرد.

حالا بر روي لايه متن خود دوبار كليك كنيد تا پنجره مربوط به افكتها (Layer Style) باز شود سپس گزينه Drop Shadow را انتخاب كنيد. (براي اين كار ميتوانيد همچنين از منوي Layer‌ گزينه Layer Style و سپس Drop Shadow‌ را انتخاب كنيد) مقادير وارد شده در Drop Shadow‌را تغييري ندهيد و به همان حالت آنرا رها كنيد و به قسمت Inner Glow‌ برويد.

در قسمت Inner Glow مقادير آنرا مطابق زير قرار دهيد:

Blend Mode : Multiply

Opacity : 60

Noise : 0

Color : Black (000000)

Technique : Softer

Source : Edge

Choke : 0

Size : 5

Range : 75

Jitter : 0

سپس گزينه Bevel and Emboss را انتخاب كنيد و مقادير زير را بكار ببريد:

Style : Inner Bevel

Technique : Smooth

Depth : 180

Direction : Up

Size : 5

Soften : 0

Angle : 120

UNCHECKED Use Global Light

Altitude : 55

Highlight Mode : Screen  Color: b4d3e0  Opacity: 75

Shadow Mode : Screen   Color: 000000  Opacity: 75

حالا يك لايه جديد ايجاد نماييد. نام آنرا Metal بگذاريد. رنگ Foreground را 595959 و رنگ Background را CDCDCD انتخاب كنيد. سپس به منوي Filter رفته و از آنجا گزينه RenderClouds را انتخاب كنيد.

سپس از منوي Filter‌ گزينه NoiseAdd Noise را انتخاب كنيد و مقادير زير را براي آن وارد كنيد:

Amount : 10

Distribution : Gaussian

Monochromatic : Checked

حالا به منوي Filter رفته و از آنجا گزينه BluerMotion Blur را انتخاب كنيد و سپس مقادير زير را براي آن وارد نماييد:

Angle : 0

Distance : 25px

حالا بر روي لايه متن خود در حالي كه كليد Ctrl را پايين نگاه داشته ايد يك بار كليك كنيد تا متن شما انتخاب شود.

سپس به پنل Channel برويد و سپس بر روي كليد Save Selection as Channel دوبار كليك كنيد تا دو لايه جديد با نامهاي Alpha 1 و Alpha 2 ايجاد شوند. (= كليد Save Selection as Channel) حالا بر روي لايه Alpha1 كليك كنيد تا آن لايه فعال شود. حالا كليد Ctrl+D را بفشاريد تا حالت انتخاب شده در صفحه از بين برود. سپس به منوي Filter برويد سپس گزينه Blur Gaussian Blur را انتخاب كنيد و مقدار Radius آنرا برابر 3 قرار دهيد.

 

حالا ما بايد لايه Alpha1 را درون يك فايل ذخيره كنيم چون براي مراحل بعدي به آن احتياج پيدا ميكنيم. پس براي اينكار كليدهاي Ctrl+A را بفشاريد تا كل طرح انتخاب شود سپس كليدهاي Ctrl+C را بفشاريد تا از طرح ما يك كپي به حافظه ارسال شود. سپس كليدهاي Ctrl+N را بفشاريد و در پنجره اي كه باز ميشود كليد OK را بفشاريد. پس از باز شدن فايل جديد كليد Ctrl+V را بفشاريد تا عكس ذخيره شده در حافظه فراخواني شود و در فايل جديد قرار گيرد. با اين كار ما لايه Alpha1 را با افكتي كه به آن اعمال كرديم را درون يك فايل جديد قرار دادم حالا اين فايل را با نام tarh.psd ذخيزه كنيد . (با فشردن كليد هاي Ctrl+Shift+S) سپس فايل tarh.psd‌را ببنديد و به طرح اصلي خود بازگرديد.

از پنل Channel لايه Alpha2 را انتخاب كنيد و سپس به منوي Filter برويد و گزينه Blur Gaussian Blur را انتخاب كنيد و مقدار Radius آنرا در حالت 4 قرار دهيد.

حالا به پنل Layer بازگرديد و لايه Metal را انتخاب كنيد. سپس به منوي Filter برويد و در آنجا گزينه Distort  Displace‌ را انتخاب كنيد و مقادير زير را براي آن وارد نماييد:

Horizontal Scale : 4

Vertical Scale : 4

Displacement Map : Stretch to Fit

Undefined Areas : Repeat Edge Pixels

زماني كه اين مقادير را وارد كرديد و كليد OK‌را زديد يك پنجره باز ميشود كه از شما يك فايل را درخواست ميكند. در آنجا شما بايد فايل Tarh.psd (كه در مرحله 10 توضيح داده شد) را وارد كنيد.

 

حالا به منوي Filter برويد و گزينه Render Lighting Effect را انتخاب كنيد. سپس تنظيمات آنرا مطابق شكل زير تغيير دهيد.

پس از OK كردن افكت بالا و بازگشت به محيط فتوشاپ طرح شما ميبايست مانند شكل روبرو شده باشد.

 
 

حالا براي ادامه كار به منوي Image برويد و سپس گزينه Adjustment Variations را انتخاب كنيد. براي شروع كار ابتدا حالت زير را اعمال نماييد.

سپس بر روي گزينه Orginal (بالاي پنجره سمت چپ) يك بار كليك كنيد تا رنگها به حالت Default تبديل شوند. بعد از آن يك براي بر روي گزينه More Blue‌ كليك كنيد و بعد از آن يك بار بر روي گزينه More Cyan‌ كليك كنيد تا به طرح شما رنگهاي فوض اضافه شود (توجه داشته باشيد شما ميتوانيد اينجا رنگ طرح خود را با اضافه كردن رنگهاي اصلي به طرح خود مانند مثال ذكر شده ، مشخص نماييد . ولي من به شما پيشنهاد ميكنم براي يادگيري دقيقا مقاديري كه در بالا گفته شد را وادر نماييد و سپس در هنگام كاربري ميتوانيد آنرا تغيير دهيد)

 

پس از اعمال عمليات بالا طرح شما ميبايست مانند شكل روبرو شود.

حالا كافي است كه بر روي لايه Metal‌ خود كليك كنيد تا فعال شود سپس كليدهاي Ctrl+G را بفشاريد! (با اين كار به عبارتي شما لايه ها را Group كرديد كه در اين مورد در آموزش Clipping Group توضيح داده ام)

حالا طرح شما آماده شد ولي براي زيبايي بيشتر يك كار ديگر مانده كه هنوز آنرا انجام نداده ايد. بر روي كليد Create new fill or adjustment  layer كه در پايين پنل لايه ها وجود دارد كليك كنيد (كليد در پايين پنجره لابه ها) سپس از منويي كه باز ميشود گزينه Curves را انتخاب كنيد. و نمودار آنرا مطابق شكل روبرو تنظيم كنيد.

خب حالا طرح شما آماده شد. خسته نباشد اين آموزش خيلي آموزش وقت گير و تا حدي مشكل بود. فقط يك نكته كه اينجا لازم هست بگويم اين است كه شما ميتوانيد تمام مقادير ذكر شده در اين آموزش را  با توجه به نياز خودتان تغيير دهيد و طرح مطلوب خود را ايجاد نماييد و پيشنهاد من اين است كه براي ياد گيري دقيقا مقادير ذكر شده در همين آموزش را مورد استفاده خود قرار دهيد . چنانچه سوال داشتيد من در انجمنها در خدمتتان هستم.

     
 
 

به اشتراک بگذارید